Search Results


Showing results 1 to 20 of 113

Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity, learners explore food labels and consider the nutritional value of foods. Learners also explore units of measurement commonly used on food labels.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition/food science activity, learners conduct an experiment and record data to compare the amount of fat in different foods.

$10 - $20 per group Ages 8 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this food science activity, learners observe different plant-originated foods.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners dissect a piece of pizza to learn about nutrients important for health.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (page 32 of PDF), learners investigate the nutritional needs of healthy bones and muscles.

free Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 5 of PDF), learners conduct an experiment to compare how much energy is released as heat from two different foods.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners burn a peanut, which produces a flame that can be used to boil away water and count the calories contained in the peanut.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition and estimation activity (page 12 of PDF), learners estimate serving sizes of different foods and compare their estimates to serving size information provided on nutrition food labels

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners test the rate of ripening fruit and vegetables and use a chemical to inhibit the ripening process.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry activity, learners will separate a mixture of FD&C dyes (colors certified and allowed by the US for the Food, Pharmaceutical, Cosmetics & Personal Care industry) to practice

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this graphing activity (on pages 33-40), learners investigate how much and what kinds of food sea otter pups eat during their first year of life.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this investigation, learners gather information on various food items during a field trip to a local grocery store.

free Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this food science activity, learners explore digestion and proteins by observing the action of meat tenderizer on luncheon meat.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 1 of PDF), learners observe and quantify the growth of yeast when it is given table sugar as a food source.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (1st activity on the page), learners explore their sense of taste and the structure of the tongue by taste-testing various foods.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity combines learning about nutrition, math of measurement and proportion, and healthy eating. Start by distributing food packages with Nutrition Facts labeled.

free Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this four-part activity, learners explore how the body works and the chemistry that happens inside living things.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity (page 26 of PDF), learners consider the nutritional needs of people with specific dietary requirements, such as athletes, persons with diabetes and vegetarians, and create a

free Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor beach activity, learners use a variety of "beaks" (such as trowels, spoons or sticks) to hunt for organisms that shore birds might eat.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this simulation of natural selection, learners use binder clips in three different sizes to represent the diversity of beak sizes in a bird population.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 45 to 60 minutes