Search Results


Showing results 1 to 20 of 95

Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity (page 3 of the PDF), learners will record their food consumption for one day, and then evaluate how their actual diet matched up with the recommended diet.

free Ages 6 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this exercise and nutrition activity, learners will explore how food is the fuel that powers them. They will create a chart to figure out how many calories they burn during recess.

$5 - $10 per student Ages 11 - 14 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor game, learners play the roles of gray or red squirrels gathering and storing a supply of food in "fall" and recovering enough of them to survive the "winter." Learners carry bags repre

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners find out the color of food that jays prefer and then try to change the birds' preference by altering the taste of the food with salt.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Make snack time into measuring time and learn to read Nutrition Facts labels. Try this when you’re using “pourable” foods, such as cereal, yoghurt, or juice.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners design devices that will catch prey or gather plants.

Over $20 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners test the rate of ripening fruit and vegetables and use a chemical to inhibit the ripening process.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
Use this activity to build division and number sense into any snack time or whenever there is a limited set of things to share among a group: If we deal these out, could everyone get two pieces?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will estimate how many seeds are in a fruit or vegetable, then count to find out. The result: mix estimation with healthy eating.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners turn the fun of feeding wild birds into an investigation of bird behavior.

Over $20 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor beach activity, learners use a variety of "beaks" (such as trowels, spoons or sticks) to hunt for organisms that shore birds might eat.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this experiment, learners test multiple food items to see if they are an acid or base using an indicator solution created with red cabbage.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners mix water, cooking oil, and liquid food coloring to create beautiful colored designs in a cup. Use this activity to explore liquid density and solubility.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor game, learners simulate a herd of deer trying to survive in an area called the "home range." Learners explore the concept of "carrying capacity"—what size population of an organism can

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor, freshwater activity, learners explore the behavior and food preferences of crawdads (or crabs) by "fishing" for them with various baits.

$10 - $20 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners explore how a surprising number of animals use human-made litter, such as cans and crumpled paper, to find food and shelter in their environment.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity (on page 3 of the PDF under GPS: Animal Scent Activity) is a full inquiry investigation into animal behavior.

$5 - $10 per student Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
Choose a recipe to double (or triple, quadruple, or halve). Show everyone the recipe and engage them in figuring out: How much will we need to increase the recipe to feed everyone?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry investigation, learners combine common cooking substances (flour, baking powder, sugar, salt, pepper, oil, water, food coloring) to explore mixtures.

$10 - $20 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity (page 2 of the PDF under SciGirls Activity: Bogs) is a full inquiry investigation into decomposition.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 1 to 4 weeks