Search Results


Showing results 21 to 35 of 35

Source Institutions
Add to list Details
In this math game, learners throw dice and place the numbers in one of four boxes. Learners repeat this three more times and the learner with the largest four digit numbers is the winner.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners practice measurement skills as they examine a soap bubble print. Learners follow a recipe to make a soap bubble solution.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This math challenge, played with two players or a whole group, engages your problem solving skills.

$10 - $20 per group Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math puzzle, one player hides a rainbow of four colors while another player tries to guess the hidden rainbow colors in the correct order.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners are given 15 chips and a number line labeled from 2-12.

free Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners apply measurement skills to determine, in dollar bills, the capacity of a suitcase.

1 cent - $1 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners identify, describe, and construct the five regular polyhedra.

$1 - $5 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners can program a compass to draw a circle by itself using a Pico Cricket, some Legos, and lots of tape! Pico Cricket is required.

Over $20 per group Ages 8 - adult 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners construct box-and-whisker plots to analyze and compare data sets. Learners investigate whether or not long-legged people run faster than short-legged people.

$1 - $5 per group Ages 11 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners compare products to determine the best product.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners make estimates to analyze the number of apples per acre, and visualize the magnitude of one million.

Over $20 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Add to list Details
Learners make their own simple slide rules out of paper and learn how they work.

1 cent - $1 per group Ages 8 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners apply the Monte Carlo method of simulation to determine a reasonable estimate.

$1 - $5 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners investigate the food, water, and space needs of common livestock animals.

free Ages 8 - 18 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, learners build and play three math games. In the first game, called "Switcheroo," learners place marbles in holes 1 through 4 and 7 through 10.

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 1 to 2 hours