Search Results


Showing results 1 to 19 of 19

Source Institutions
Add to list Details
Make snack time into measuring time and learn to read Nutrition Facts labels. Try this when you’re using “pourable” foods, such as cereal, yoghurt, or juice.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, young learners use different-sized paper 'caterpillars' and various household items to predict and measure their height.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners apply measurement skills to determine, in dollar bills, the capacity of a suitcase.

1 cent - $1 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition and estimation activity (page 12 of PDF), learners estimate serving sizes of different foods and compare their estimates to serving size information provided on nutrition food labels

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore how maps can provide information about a place and help us find our way from one location to another.

$1 - $5 per group Ages 4 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners measure, predict and determine the frequency of an event as it relates to how close Whirlybirds land to a target.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners construct hand-held altitude trackers. The device is a sighting tube with a marked water level that permits measurement of the inclination of the tube.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will decide together on a question about how far, long or high the group could reach together.

free Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity (on page 2 of the PDF under SciGirls Activity: Soccer Ball Kick) is a full inquiry investigation into transfer of motion.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use their estimation skills to match the unmarked containers to their amounts.

free Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners estimate how many pennies are in a jar by predicting and counting handfuls of pennies.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners estimate distances between landmarks and use a map and scales to determine the actual distances.

Over $20 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will build the highest tower they can out of recycled materials.

free Ages 4 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners construct box-and-whisker plots to analyze and compare data sets. Learners investigate whether or not long-legged people run faster than short-legged people.

$1 - $5 per group Ages 11 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about heart health (on page 27 of the PDF), learners measure their heart rates after a variety of physical activities and compare the results with their resting heart rates, and with

free Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor biology and math activity, learners estimate the size of a population of organisms too numerous to count.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners compare products to determine the best product.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners work in teams to investigate the relationship between mass, acceleration, and force as described in Newton's second law of motion.

$10 - $20 per group Ages 8 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners apply mathematical modeling to solve a real-world storage problem, in which a manufacturing company is given two options for storing oil barrels.

$10 - $20 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes