Search Results


Showing results 1 to 18 of 18

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners investigate color vision as well as plan and conduct their own experiments.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Add to list Details
This activity has three story puzzles learners can solve to learn about life in the Arctic.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 8 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners use gingerbread cookies to collect and organize simple data. First, learners read "The Gingerbread Boy" by Paul Galdone.

$10 - $20 per group Ages 4 - 6 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity introduces the idea of "divide and conquer" using a fictitious but serious problem--a pair of dirty socks has accidentally been wrapped in one of the presents that Santa is about to deli

free Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore why animals, specifically dinosaurs, live in families.

$1 - $5 per group Ages 6 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners make estimates to analyze the number of apples per acre, and visualize the magnitude of one million.

Over $20 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners play two different games to help them understand coordinates. First, learners read the book, "The Fly on the Ceiling," by Julie Glass.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
On the first night, I saw 5 stars in the desert. On the second night, I saw 10… What do you think I saw on the third night? Combine arts and crafts, literacy, and math by making a counting book.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners participate in a simulated dig to discover fossilized dinosaur bones. Learners take notes, make a map and propose theories about dinosaurs.

Over $20 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners construct three quick and simple mechanisms to start building a pop-up book. Learners fold, cut, and glue paper to make a bird beak, parallelogram, and V-fold.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners participate in a variety of activities that give them experience in recognizing, describing, and extending repeating and arithmetic patterns.

$5 - $10 per group Ages 6 - 8 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore dinosaur fossils and skeletons. First, learners listen to "Tyrannosaurus Rex" by Daniel Cohen to learn about T. rex dinosaurs specifically.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners record and graph plant growth and interpret data. Learners plant seeds, and once the seeds sprout, record the change in height of the plants for several days.

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore dinosaur skeletons.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Use the Zoo Calendar (page 1 of PDF) to involve learners in interdisciplinary, whole language, and writing activities about ecological concepts.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore what is and is not active play and how it contributes to a healthy body and mind. Making active play a routine part of every day is a key concept of the experience.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners make and explore patterns using the letters in their names, a grid, and some colors.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will practice writing while making a fun messy craft. Learners will explore texture and color as well as develop writing and fine motor skills through this activity.

$1 - $5 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes