Search Results


Showing results 221 to 240 of 281

Source Institutions
Add to list Details
In this Bob the Builder(TM)-themed activity, learners explore the 3Rs (Reduce, Reuse, Recycle) by rotating through several activity stations.

$1 - $5 per group Ages 4 - 6 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity, leaners explore building techniques by recreating the story of The Three Little Pigs.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this math-based activity, learners will experiment to find how height and angle affect spatter and then use this knowledge to solve a crime.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this hands-on experiment, kids use chemistry to explore whether acids or bases are better at restoring a penny’s shine.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this design challenge activity, learners add headphones to a previously built instrument (see "Build a Band" activity) to make it easier to hear.

$5 - $10 per student Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Build a house you can fit inside, using cardboard tubes.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
Learners create beautiful fluid motion. They explore fluid dynamics, surface tension, solubility, and buoyancy while mixing liquids together.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity related to microbes, learners create scale models of microorganisms and compare relative sizes of common bacteria, viruses, fungi and protozoa using metric measures: meters, centimete

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners build scaled-down structures and cantilevers in a series of "building out" challenges with bamboo skewers and tape.

$5 - $10 per group Ages 6 - 14 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners rotate through several learning and play stations to explore dinosaurs and paleontologists.

$5 - $10 per group Ages 4 - 6 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity, learners discover that some things only stand up while they are spinning.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore how musical instruments are engineered.

$10 - $20 per group Ages 8 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this drawing/mapping activity, learners design plots of land while incorporating positive strategies for improving water quality.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this Bob the Builder(TM)-themed activity, learners go on a nature walk outside and describe what they observe using their senses.

$5 - $10 per group Ages 4 - 6 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this activity, learners construct a device that allows them to view 2-D images in 3-D.

Over $20 per student Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
This activity introduces learners to Native Americans as people who depended upon nature in the past and continue to emphasize the importance of nature in the present.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will predict the size of a giant scale model of a comb or other rectangular object, then make one. If you tripled the size of a dollar bill, could you sit on it?

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
Learners conduct two activities to investigate two properties of liquids: density and viscosity. In a clear container, learners stack 7 different liquids which will layer according to their density.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this hands-on activity, learners determine the types of chemical reactions achieved when combining different household products.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this delicious activity, learners get to make, taste-test and compare their own "brands" of homemade strawberry ice cream.

$1 - $5 per student Ages 6 - 11 45 to 60 minutes