Search Results


Showing results 1 to 20 of 41

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore the foods that are in their kitchen and what sugars are inside of them. Explore nutrition and food labels to better understand the foods you eat.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (4th activity on the page), learners test to see if saliva is necessary for food to have taste.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (2nd activity on the page), learners explore how the nose is responsible for part of the flavor we taste in food.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Make snack time into measuring time and learn to read Nutrition Facts labels. Try this when you’re using “pourable” foods, such as cereal, yoghurt, or juice.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use water, oil, and food coloring to observe a chemical reaction that creates a shower of colors inside of a glass.

$1 - $5 per group Ages 6 - adult 5 to 10 minutes
Add to list Details
Learners investigate an iron-fortified cereal by stirring it with a strong magnet. They discover that metallic iron is present in some cereals.

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity combines learning about nutrition, math of measurement and proportion, and healthy eating. Start by distributing food packages with Nutrition Facts labeled.

free Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Use this activity to build division and number sense into any snack time or whenever there is a limited set of things to share among a group: If we deal these out, could everyone get two pieces?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners touch supercooled water drops with an ice crystal and trigger the water drops to freeze instantly.

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore the concept of density by pouring 5 different liquids into a jar. Food coloring is added if needed to give each liquid a distinct color.

$1 - $5 per student Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners follow a recipe to make hollandaise sauce. Learners discover how cooks use egg yolks to blend oil and water together into a smooth mix.

$1 - $5 per group Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore how eating unhealthy food can damage a heart and arteries.

1 cent - $1 per student Ages 8 - adult 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore the density of an object in water. Learners will compare what happens to fruits and vegetables in regular and salt water.

$1 - $5 per student Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners model atmospheric convection currents using food coloring, water, and clear cups. Activity includes step-by-step instructions, STEM connections, and more.

$1 - $5 per group Ages 4 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is a quick activity that shows how large amounts of rock and sediment are added to the edge of continents during subduction.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In the kitchen, learners can perform their own density investigation.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this science trick, learners get an egg to stand-up on its long-axis vertical to a table's top.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is an activity about robotics programming. Learners will discover how precise programmers have to be as they instruct a friend to make a peanut butter and jelly sandwich.

$1 - $5 per group Ages 4 - adult 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make a yeast-air balloon to get a better idea of what yeast can do. Learners discover that the purpose of leaveners like yeast is to produce the gas that makes bread rise.

$1 - $5 per group Ages 4 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore the forces at work in water. Learners experiment to find out what happens to pepper in water when they touch it with bar soap and liquid detergent.

$1 - $5 per student Ages 8 - 18 5 to 10 minutes