Search Results


Showing results 1 to 20 of 59

Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity (page 3 of the PDF), learners will record their food consumption for one day, and then evaluate how their actual diet matched up with the recommended diet.

free Ages 6 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (page 32 of PDF), learners investigate the nutritional needs of healthy bones and muscles.

free Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Make snack time into measuring time and learn to read Nutrition Facts labels. Try this when you’re using “pourable” foods, such as cereal, yoghurt, or juice.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Through this nutrition activity (page 5 of the PDF), learners will understand—and probably be surprised by—how big serving sizes of various foods should be.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will plan a snack within a budget. With a $20 limit (theoretical) to spend on snack for everyone, learners look over grocery store circulars and make their shopping lists.

free Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners are introduced to division and fractions as they share snacks with a group of friends.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity combines learning about nutrition, math of measurement and proportion, and healthy eating. Start by distributing food packages with Nutrition Facts labeled.

free Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Use this activity to build division and number sense into any snack time or whenever there is a limited set of things to share among a group: If we deal these out, could everyone get two pieces?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will estimate how many seeds are in a fruit or vegetable, then count to find out. The result: mix estimation with healthy eating.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners test different food items by timing how long it takes each liquid to slide from the top of a ramp to the bottom.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the liquids they drink. The importance of water and milk as essential nutrients for a healthy body is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Choose a recipe to double (or triple, quadruple, or halve). Show everyone the recipe and engage them in figuring out: How much will we need to increase the recipe to feed everyone?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners develop an understanding of cylinders and volume as they compare two sizes of popcorn buckets.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners work as a group to create a map of their community. They use pasta to represent people, and glue the pasta on their maps to show areas of large population.

$1 - $5 per group Ages 6 - 8 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this simple exploratory activity (1st activity on the page), blindfolded learners try to identify mystery items by smell.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use Starburst® candy to sort, classify, compare, and graph. Learners grab a handful of one-inch candy squares, sort them by color, graph the candy, and discuss the results.

$5 - $10 per group Ages 4 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this matching activity (3rd activity on the page), learners use their sense of smell to match pairs of opaque containers filled with various smelly items like orange peel, roses, or moth balls.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners use slices of bread and geoboards to explore several ways to divide a rectangle in half. Learners also identify equivalent fractions that represent one-half.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore nature by creating food for birds. Learners will develop fine motor skills and engage in nature observation through this activity.

$5 - $10 per student Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners create their own units of measurement by making noodle rulers. Learners practice estimating and measuring objects using the noodle rulers .

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes