Search Results


Showing results 1 to 20 of 59

Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 5 of PDF), learners conduct an experiment to compare how much energy is released as heat from two different foods.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Fat is a very important component in our diet. It's the most efficient source of energy in our bodies, and plays an important role in the flavor of foods.

$1 - $5 per group Ages 11 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this food science activity, learners explore digestion and proteins by observing the action of meat tenderizer on luncheon meat.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 1 of PDF), learners observe and quantify the growth of yeast when it is given table sugar as a food source.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (1st activity on the page), learners explore their sense of taste and the structure of the tongue by taste-testing various foods.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the liquids they drink. The importance of water and milk as essential nutrients for a healthy body is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity helps the learner answer the question: "What environmental problems arise due to animal and human overpopulation and what might need to be done to combat these problems?" Learners play a

$1 - $5 per group Ages 14 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity on page 3 of the PDF, learners investigate how much sugar is in a soda. Learners use sugar cubes to measure and calculate the amount of sugar in a bottle of soda.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners work as a group to create a map of their community. They use pasta to represent people, and glue the pasta on their maps to show areas of large population.

$1 - $5 per group Ages 6 - 8 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (located on pages 23-24 of the PDF), learners are introduced to structural engineering and encouraged to practice goal-oriented building.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this quick activity, learners drink Avogadro's number worth of molecules - 6.02x10^23 molecules!

$1 - $5 per group Ages 11 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this matching activity (3rd activity on the page), learners use their sense of smell to match pairs of opaque containers filled with various smelly items like orange peel, roses, or moth balls.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners create their own units of measurement by making noodle rulers. Learners practice estimating and measuring objects using the noodle rulers .

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners trace their hands and estimate the number of beans that can fit into their hand tracings. Then, learners glue the beans to the tracing to test out their estimations.

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this interactive and informative group activity, learners use packages of M&M's to illustrate the difference between weather and climate.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (4th activity on the page), learners use their sense of smell to rate and arrange containers filled with different dilutions of a scent (like cologne or fruit juice) in order from wea

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 5 to 10 minutes
Add to list Details
In this activity, learners investigate the movement of water into and out of a polymer. Learners test the diffusion of water through gummy bears, which are made of sugar and gelatin (a polymer).

$1 - $5 per student Ages 11 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners participate in fun movement activities while playing on a giant game board. Use this activity to get learners involved in physical activity.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use colored candy to represent subatomic particles and make a model of an atom (Bohr model).

$1 - $5 per student Ages 14 - 18 30 to 45 minutes
Add to list Details
Learners set up three different bowls, each with a different mass of oatmeal. Learners monitor the temperature of the oatmeal and find that larger masses take longer to cool.

$1 - $5 per student Ages 8 - 18 10 to 30 minutes