Search Results


Showing results 1 to 20 of 143

Source Institutions
Add to list Details
This activity shows you how to make a mold terrarium using a jar and leftover food.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition/food science activity, learners conduct an experiment and record data to compare the amount of fat in different foods.

$10 - $20 per group Ages 8 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners dissect a piece of pizza to learn about nutrients important for health.

$5 - $10 per group Ages 11 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (2nd activity on the page), learners explore how the nose is responsible for part of the flavor we taste in food.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Some animals can swallow food whole, but humans have to chew. In this activity, learners will investigate what saliva does chemically to food before we even swallow.

$5 - $10 per group Ages 6 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 5 of PDF), learners conduct an experiment to compare how much energy is released as heat from two different foods.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners find out the color of food that jays prefer and then try to change the birds' preference by altering the taste of the food with salt.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Through this nutrition activity (page 5 of the PDF), learners will understand—and probably be surprised by—how big serving sizes of various foods should be.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Fat is a very important component in our diet. It's the most efficient source of energy in our bodies, and plays an important role in the flavor of foods.

$1 - $5 per group Ages 11 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners test the rate of ripening fruit and vegetables and use a chemical to inhibit the ripening process.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
This is a hands-on activity that uses bread and household materials to grow mold. Learners collect dust from a room, wipe it on food, and contain it. One to seven days later, mold has grown.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this food science activity, learners explore digestion and proteins by observing the action of meat tenderizer on luncheon meat.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Although we may not admit it, all humans fart or pass some gas. In this activity, learners make their own model to mimic food passing through intestines and discover what releases gas.

$1 - $5 per group Ages 8 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This lesson is designed to serve as an introduction to the immune system. It can stand alone or it can lead into further studies of the immune system.

Over $20 per group Ages 14 - adult 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 1 of PDF), learners observe and quantify the growth of yeast when it is given table sugar as a food source.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (1st activity on the page), learners explore their sense of taste and the structure of the tongue by taste-testing various foods.

$1 - $5 per group Ages 8 - 18 10 to 30 minutes
Add to list Details
Learners investigate an iron-fortified cereal by stirring it with a strong magnet. They discover that metallic iron is present in some cereals.

$1 - $5 per student Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this genetics activity, learners extract DNA from an onion, using detergent solution, a food processor, and rubbing alcohol. They will also discuss genetic engineering of plants.

$10 - $20 per group Ages 11 - 18 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this biology activity, learners recreate the process of digestion in a zip lock bag. A bit of soda pop added to some crumbled crackers approximates how acids in the stomach dissolve food.

1 cent - $1 per student Ages 8 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this four-part activity, learners explore how the body works and the chemistry that happens inside living things.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes