Search Results


Showing results 1 to 20 of 25

Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition and estimation activity (page 12 of PDF), learners estimate serving sizes of different foods and compare their estimates to serving size information provided on nutrition food labels

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity combines learning about nutrition, math of measurement and proportion, and healthy eating. Start by distributing food packages with Nutrition Facts labeled.

free Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity (page 26 of PDF), learners consider the nutritional needs of people with specific dietary requirements, such as athletes, persons with diabetes and vegetarians, and create a

free Ages 8 - 14 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity (page 16 of PDF), learners document their individual eating habits and learn whether their eating patterns meet their needs.

free Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this food science activity, learners conduct an experiment that demonstrates the importance of light to plants.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
Learners work as a group to create a map of their community. They use pasta to represent people, and glue the pasta on their maps to show areas of large population.

$1 - $5 per group Ages 6 - 8 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners use Starburst® candy to sort, classify, compare, and graph. Learners grab a handful of one-inch candy squares, sort them by color, graph the candy, and discuss the results.

$5 - $10 per group Ages 4 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners create their own units of measurement by making noodle rulers. Learners practice estimating and measuring objects using the noodle rulers .

$1 - $5 per student Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this interactive and informative group activity, learners use packages of M&M's to illustrate the difference between weather and climate.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners guess which cereals contain the most sugar. Learners use the nutrition labels on the cereal boxes to find the cereal with the least amount of sugar.

$5 - $10 per group Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This activity helps learners learn about math through a real-world scenario. Three friends are baking cookies for their school’s bake sale.

$1 - $5 per group Ages 8 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity (Page 11 of the Dining Out! PDF), younger learners count out the total amount of money needed to purchase trail mix using the fewest number of bills/coins possible.

1 cent - $1 per group Ages 8 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners explore the relationship between the thickness of a spaghetti bridge, the length of the bridge, and the amount of weight that can be supported by the bridge.

$5 - $10 per group Ages 14 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners model exponential decay and exponential growth using M&M's, paper folding, and African rhino population data.

$1 - $5 per group Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore what is and is not active play and how it contributes to a healthy body and mind. Making active play a routine part of every day is a key concept of the experience.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this math activity, learners use gingerbread cookies to collect and organize simple data. First, learners read "The Gingerbread Boy" by Paul Galdone.

$10 - $20 per group Ages 4 - 6 30 to 45 minutes
Add to list Details
In this data analysis activity, learners quantify the abundance and distribution of sea scallops in and adjacent to the Mid-Atlantic closed areas.

$1 - $5 per student Ages 14 - 18 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about engineering, nutrition, and physical activity, learners design and build a healthy bone model of a space explorer which is strong enough to withstand increasing amounts of weigh

$5 - $10 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this math lesson, learners make estimates to analyze the number of apples per acre, and visualize the magnitude of one million.

Over $20 per group Ages 8 - 11 1 to 2 hours
Add to list Details
In this data analysis activity, learners use data collected by the Commission for the Conservation of Antarctic Marine Living Resources (CCAMLR) to study Chilean sea bass populations.

$1 - $5 per student Ages 14 - 18 1 to 2 hours