Search Results


Showing results 21 to 40 of 50

Source Institutions
Add to list Details
In this exercise and nutrition activity, learners will explore how food is the fuel that powers them. They will create a chart to figure out how many calories they burn during recess.

$5 - $10 per student Ages 11 - 14 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 5 of PDF), learners conduct an experiment to compare how much energy is released as heat from two different foods.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this health, cooking, and math activity, learners explore nutrition and examine nutrition labels.

Over $20 per group Ages 8 - 14 2 to 4 hours
Source Institutions
Add to list Details
In this activity about the relationship between food and energy (page 1 of PDF), learners observe and quantify the growth of yeast when it is given table sugar as a food source.

$1 - $5 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Birds' beaks are designed to allow birds to get the most of whatever food they need. In this activity, learners get an idea of how different beak shapes suit different food sources.

$1 - $5 per group Ages 6 - 11 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this culinary activity, learners use multiple senses (sight, smell, touch, and taste!) to explore real seaweed samples.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will estimate how many seeds are in a fruit or vegetable, then count to find out. The result: mix estimation with healthy eating.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Make snack time into measuring time and learn to read Nutrition Facts labels. Try this when you’re using “pourable” foods, such as cereal, yoghurt, or juice.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this four-part activity, learners explore how the body works and the chemistry that happens inside living things.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Add to list Details
In this activity (on pages 10-15), learners investigate starch in human diets and how plants make starch (carbohydrates) to use as their food source.

$5 - $10 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners of all ages will design a functional bird feeder using familiar, every day materials.

$5 - $10 per group Ages 4 - adult 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Although we may not admit it, all humans fart or pass some gas. In this activity, learners make their own model to mimic food passing through intestines and discover what releases gas.

$1 - $5 per group Ages 8 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners burn a peanut, which produces a flame that can be used to boil away water and count the calories contained in the peanut.

$5 - $10 per group Ages 11 - 18 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners find out the color of food that jays prefer and then try to change the birds' preference by altering the taste of the food with salt.

$10 - $20 per group Ages 8 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Some animals can swallow food whole, but humans have to chew. In this activity, learners will investigate what saliva does chemically to food before we even swallow.

$5 - $10 per group Ages 6 - adult 30 to 45 minutes
Add to list Details
This game explores the different reasons we choose to eat, and helps us be aware of when our body needs food and when it does not.

free Ages 8 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this investigation, learners gather information on various food items during a field trip to a local grocery store.

free Ages 11 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this outdoor activity, learners find the swollen bumps known as "galls" on various plants and get a closeup look at the parasitic animals living inside.

$5 - $10 per group Ages 8 - 18 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the foods they eat. The importance of a variety of fruits and vegetables to a healthy diet is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners create a map showing the origins of spices and herbs from a favorite recipe(s). Learners first research the origins of the ingredients and then locate them on a world map.

$1 - $5 per student Ages 8 - 14 30 to 45 minutes