Search Results


Showing results 1 to 20 of 56

Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity (page 2 of the PDF), learners will be split up into food groups (Fruit, Vegetable, Meat & Beans, Grain, and Dairy) and draw a picture of their favorite food from their g

1 cent - $1 per student Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Add to list Details
In this activity, learners investigate feeding relationships. Learners complete a food web and then make a mobile to represent a food chain.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 14 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Make snack time into measuring time and learn to read Nutrition Facts labels. Try this when you’re using “pourable” foods, such as cereal, yoghurt, or juice.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is a hands-on activity that uses bread and household materials to grow mold. Learners collect dust from a room, wipe it on food, and contain it. One to seven days later, mold has grown.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners are introduced to division and fractions as they share snacks with a group of friends.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Add to list Details
In this activity (on pages 11-14 of PDF), learners cut out pictures from magazines of foods that help make bones strong and glue the pictures to a paper bone.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Use this activity to build division and number sense into any snack time or whenever there is a limited set of things to share among a group: If we deal these out, could everyone get two pieces?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will estimate how many seeds are in a fruit or vegetable, then count to find out. The result: mix estimation with healthy eating.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry activity (page 5 of the PDF), learners will see that chewing is more than just the crushing up of food; there is actually a chemical change going on at the same time.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
After learning that some of the chemicals we add to food crops may have harmful consequences on our health and the health of the environment, learners will create a pocket-sized card with their favori

1 cent - $1 per group Ages 6 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Choose a recipe to double (or triple, quadruple, or halve). Show everyone the recipe and engage them in figuring out: How much will we need to increase the recipe to feed everyone?

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners develop an understanding of cylinders and volume as they compare two sizes of popcorn buckets.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 8 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this hands-on activity, learners explore static electricity through the use of common household products. They also explore the connection between static electricity and cold weather.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 11 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this physics activity, learners will investigate the strength of egg shells.

1 cent - $1 per group Ages 6 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this simple exploratory activity (1st activity on the page), blindfolded learners try to identify mystery items by smell.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this yummy chemistry activity which requires adult supervision, learners use sugar and water to explore how crystals form.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (last activity on the page), learners make a model of the eardrum (also called the "tympanic membrane") and see how sound travels through the air.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make their own rock candy. Crystals will grow from a piece of string hanging in a cup of sugar water. The edible crystals may take up to a week to form.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 18 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore how their sense of smell affects their taste buds. Learners taste different flavored jelly beans while holding their nose.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 14 Under 5 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Your tongue can sense about 6 different flavors (salty, sweet, bitter, sour, umami/savory, and fat), but your nose provides a lot more "taste" information than you realize when you eat.

1 cent - $1 per student Ages 6 - 14 Under 5 minutes