Search Results


Showing results 1 to 20 of 46

Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will explore the foods that are in their kitchen and what sugars are inside of them. Explore nutrition and food labels to better understand the foods you eat.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this nutrition activity (page 2 of the PDF), learners will be split up into food groups (Fruit, Vegetable, Meat & Beans, Grain, and Dairy) and draw a picture of their favorite food from their g

1 cent - $1 per student Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners imagine the path their food takes from planting a seed, all the way to sitting on their kitchen counters. Explore concepts for each step food takes to reach your home.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (2nd activity on the page), learners explore how the nose is responsible for part of the flavor we taste in food.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will turn healthy greens into crispy snacks. Explore concepts of nutrition, dehydration and cooking to create healthy food.

$10 - $20 per group Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Through this nutrition activity (page 5 of the PDF), learners will understand—and probably be surprised by—how big serving sizes of various foods should be.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will conduct an experiment to discover methods of reventing foot mold growth on food.

$5 - $10 per group Ages 4 - 11 1 to 4 weeks
Source Institutions
Add to list Details
In this activity (3rd activity on the page), learners taste test different foods and categorize them as sweet, bitter, sour, or salty. Learners compare their results with the group.

$1 - $5 per group Ages 4 - 11 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the foods they eat. The importance of a variety of fruits and vegetables to a healthy diet is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
This is a hands-on activity that uses bread and household materials to grow mold. Learners collect dust from a room, wipe it on food, and contain it. One to seven days later, mold has grown.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 18 1 to 7 days
Add to list Details
In this activity (on pages 11-14 of PDF), learners cut out pictures from magazines of foods that help make bones strong and glue the pictures to a paper bone.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 11 30 to 45 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners examine the properties of different seaweeds, investigate what happens when powdered seaweed (alginate) is added to water, and learn about food products made with seaweed.

$5 - $10 per group Ages 4 - adult 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners will estimate how many seeds are in a fruit or vegetable, then count to find out. The result: mix estimation with healthy eating.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this chemistry challenge, learners identify which plants have the enzyme "catalase" that breaks hydrogen peroxide into water and oxygen.

$5 - $10 per group Ages 4 - 14 10 to 30 minutes
Source Institutions
Add to list Details
Learners and their families celebrate and recognize the importance of making healthy choices every day by participating in a health fair.

$5 - $10 per group Ages 4 - 8 1 to 7 days
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore healthy choices related to the liquids they drink. The importance of water and milk as essential nutrients for a healthy body is the focus of the experience.

$1 - $5 per group Ages 4 - 8 45 to 60 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners make a yeast-air balloon to get a better idea of what yeast can do. Learners discover that the purpose of leaveners like yeast is to produce the gas that makes bread rise.

$1 - $5 per group Ages 4 - 18 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this simple exploratory activity (1st activity on the page), blindfolded learners try to identify mystery items by smell.

1 cent - $1 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this matching activity (3rd activity on the page), learners use their sense of smell to match pairs of opaque containers filled with various smelly items like orange peel, roses, or moth balls.

$1 - $5 per group Ages 4 - 14 5 to 10 minutes
Source Institutions
Add to list Details
In this activity, learners explore how their sense of smell affects their taste buds. Learners taste different flavored jelly beans while holding their nose.

1 cent - $1 per student Ages 4 - 14 Under 5 minutes